CZ | EN

+420 605 131 101 

Provozní kapaliny


Provozní kapaliny jsou všechny kapaliny v motorovém vozidle, které umožňují jeho provoz. Jejich nedostatek může mít na svědomí nesprávnou funkci částí vozu nebo jeho úplnou nepojízdnost.
Číst více..


Další témata ...

Patriot EU - zabezpečení vozidel


Nová dimenze zabezpečení vozidel. Unikátní zabezpečení vašeho vozu GSM/GPS komunikační modul s celoevropským pokrytím.
Číst více..


Další novinky a nabídky ...

Podvozek vozidla

zpět
24.01.2018 / 16:05

Podvozek – nápravy

Podvozek vozidla zásadním způsobem ovlivňuje jizdní vlastnosti vozu. Nápravy přenášejí tíhu karosérie, hnací, brzdné a setrvačné síly. Svým pohybem umožňují řízení a odpružení automobilu. Podle konstrukce rozlišujeme nápravu McPherson, víceprvkovou nápravu, lichoběžníkovou nápravu, klikovou, úhlovou a kyvadlovou nápravu, tuhou nápravu a nápravu DeDion.

Rozlišujeme několik možností pohonu vozidla:

1.přední pohon kol - všechny části pohonu jsou umístěny na přední nápravě (většina automobilek), motor je uložen většinou příčně, nebo někdy i podélně

2.zadní pohon kol - všechny části pohonu jsou umístěny u zadní nápravy, jestliže je motor uložen před zadní nápravou

3. Pohon všech 4 kol – motor bývá umístěn vepředu, tento pohon se používá především u SUV a terénních vozů, pohon 4x4 může být trvalý nebo zapínatelný

Druhy náprav :

1. Náprava McPherson - u tohoto zavěšení kol jsou kola ustavena příčným ( trojúhelníkovým) ramenem uchyceným pod osou kola, pružicí a tlumicí jednotkou a spojovací tyčí. Výhody této konstrukce jsou v malé neodpružené hmotě, robustní konstrukci spodního ramene a kompaktní stavbě. Konstrukce dnes představuje standardní koncepci přední nápravy pro většinu vozidel nižší a střední třídy.

2. Víceprvková náprava - nezávislé zavěšení ustavuje kolo prostřednictvím několika ramen, čímž lze optimálně nastavit požadované vlastnosti zavěšení nápravy. Různé požadavky na dynamiku jízdy, jízdní komfort a zastavěný prostor daly vzniknout různým konstrukčním provedením.

3. Lichoběžníková náprava - tvoří ji dvojice příčných ramen trojúhelníkového tvaru nad sebou, kdy horní rameno bývá kratší než spodní. Pružina a tlumič jsou přes kloub spojeny s dolním ramenem tak, aby nezabíraly příliš místa. Lichoběžníková náprava se používá obvykle na předních nápravách vozů vyšších tříd a zaručuje dobré jízdní vlastnosti.

Ostatní typy náprav se nemontují do dnešních automobilu nebo je velmi málo.

Podvozek automobilů se skládá s následujících částí. Přední a zadní náprav, odpružení, brzdové soustavy, řízení a kol

Důležitou částí nápravy jsou čepy, ty jsou převážně používány na přední nápravě vozidla. Tyto mechanické části nápravy nepotřebují mazat, ale je důležité zabránit vniknutí nečistot či vody. Tomuto zamezuje ochranná manžeta na čepech. Tyto ochranné manžety máme i na spojovacích tyčích, na kloubech u kol a převodovky.

V našem autoservise se snažíme našim zákazníkům nabídnout kvalitní díly od známých výrobců:

Výrobky LEMFÖRDER pocházejí ze stejné výrobní linky tzn. jsou fyzicky shodné, jak v aftermarketu tak i v OE. A jak již bylo zmíněno - díly pro OE i aftermarket jsou totožné, pouze s tím rozdílem, že se na konci výrobní linky povinně vybrušuji symboly jednotlivých automobilek jako např. BMW, MB, AUDI, VW.

Společnost Monroe byla založena v roce 1963 v Saint-Truidenu v Belgii. Zárukou kvality Monroe je bezesporu jejich celosvětové vedoucí postavení v dodávkách do prvovýroby pro automobilky jako: Volkswagen Group,Volvo apod. 

Sidem působí již více než 80 let , patří mezi nejstarší značku výrobců dílů podvozků v Evropě. Dnes Sidem Zaměstnává více než 400 zaměstannců a je jedničkou na trhu pro řízení a díly zavěšení , s nejširším spektrem v Evropě. Díky soustředěné specializaci máme nejširší sortiment výrobků určených pro trh náhradních dílů vozidel . 

Již téměř 160 let vlastní rodina Bilstein a Sickermann společnost, která je v oblasti automobilových náhradních dílů leaderem na světovém trhu. V současnosti má FEBI Bilstein zastoupení v 69 státech a její výrobky znají lidé ve více jak 130 zemích po celém světě. Velký důraz je kladen na dodržování vysoké kvality všech výrobků, kterou zabezpečují již od roku 1994 certifikáty dle norem ISO řady 9000.